چرا دمای موتور هیوندای بالا می رود

امداد خودرو آسیا » امداد خودرو » چرا دمای موتور هیوندای بالا می رود
Why does the temperature of the Hyundai engine rise?

چرا دمای موتور هیوندای بالا می رود و راه حل برطرف کردن آن

دمای موتور هیوندای به دلایل مختلفی بالا می رود و هنگام بروز این مشکل، علاوه بر قرار گرفتن نشانگر آمپر روی علامت هشدار از کابوت خودرو نیز به صورت غیر عادی، بخار خارج می شود. در این مطلب تصمیم داریم دلایل اصلی بروز این مشکل را به همراه راهکارهای موجود برای پیشگیری از وقوع آنها جهت جلوگیری از داغ شدن موتور هیوندای را مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مهمترین دلایل بالا رفتن دمای موتور خودرو هیوندای

بالا رفتن دمای موتور خودروی هیوندای با علائم مختلفی نظیر خروج بخار از زیر کابوت خودرو و قرار گرفتن نشانگر آمپر خودرو بر روی قسمت قرمز رنگ به همراه است. در چنین شرایطی راننده باید به منظور جلوگیری از ورود آسیب های جدی به موتور و دیگر قطعات مهم و اصلی خودرو در اولین فرصت با تعمیرکار مجاز خودروی هیوندای ارتباط بگیرد.

بسیاری از رانندگان با تجربه داغ شدن موتور خودرو را جدی گرفته و مخصوصاً در فصول گرم سال برای جلوگیری از بروز این مشکل اقدامات پیشگیرانه ای را انجام می دهند. زیرا این مشکل به شدن موتور خودرو را تحت تاثیر قرار داده و به آن آسیب های جدی وارد می کند. به طور کلی مهم ترین دلایلی که موجب داغ شدن موتور خودروی هیوندای می شود شامل موارد زیر است.

بیشتر بخوانید  پنچرگیری سیار در تهران

وجود مشکل و ایراد در سیستم خنک کننده خودرو

وجود مشکل و ایراد در سیستم خنک کننده خودرو

یکی از اصلی ترین و مهم ترین سیستم های تمامی خودروها، سیستم خنک کننده آنها است. زیرا وظیفه کنترل دمای موتور خودرو بر عهده این سیستم است. بنابراین در مواقعی که سیستم خنک کننده دچار ایراد شود و آنچنان که باید نتواند وظیفه خود را انجام دهد، موتور در معرض داغ شدن قرار گرفته و دمای آن بیشتر از حد نرمال بالا می رود.

سیستم خنک کننده خودرو در معرض خرابی های مختلفی نظیر وجود هوا در لوله های گردش مایع خنک کننده قرار دارد. وجود حباب های هوا در مایع خنک کننده منجر به مسدود شدن جریان آب در رادیاتور می شود و  سیستم خنک کننده نمی تواند به درستی کار کند. در نتیجه دمای موتور خودرو نیز بالا می رود. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید سیستم خنک کننده خودرو در بازه های زمانی مختلف بررسی و سرویس شود.

قفل شدن ترموستات خودرو

قفل شدن ترموستات خودرو

یکی دیگر از دلایلی که موجب افزایش غیر عادی دمای موتور خودروی هیوندای می شود، قفل شدن ترموستات خودرو است. زمانی که ترموستات خودرو قفل می شود، دمای رادیاتور کاهش پیدا می کند. بنابراین در مواقعی که دمای موتور خودروی هیوندای بالا می رود از طریق چک کردن دمای رادیاتور می توان از سلامت یا معیوب بودن ترموستات خودرو اطمینان حاصل کرد.

به عبارت دیگر اگر در هنگام داغ شدن موتور خودرو رادیاتور سرد باشد باید نتیجه گرفت که ترموستات قفل شده و همین عامل منجر به افزایش غیر عادی دمای موتور شده است.

در چنین مواردی ابتدا باید موتور خودرو را خاموش نمود و تا سرد شدن کامل موتور خودرو صبر کرد. پس از کاهش دمای موتور باید جهت تعویض ترموستات اقدامات لازم را جهت تعمیر ترموستات انجام داد. معمولاً دلایل مختلفی نظیر تجمع رسوب و جرم در داخل سیستم خنک کننده و همچنین عدم تعویض به موقع مایع خنک کننده موجب قفل شدن ترموستات می شوند.

بیشتر بخوانید  تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک

وجود عیب و ایراد در رادیاتور خودرو

وجود عیب و ایراد در رادیاتور خودرو

رادیاتور خودرو نیز از جمله مواردی است که در حفظ دمای موتور خودرو و جلوگیری از افزایش دمای آن نقش موثری دارد. بنابراین در زمانی که فن رادیاتور خراب شود، و این قطعه نتواند به درستی کار کند، موتور خودرو در معرض داغ شدن قرار می گیرد. به جرات می توان گفت که یکی از مهم ترین و حیاتی ترین قطعات خودرو فن رادیاتور است. زیرا فن نقش بسیار موثری در جلوگیری از افزایش دمای موتور خودرو دارد.

خرابی واتر پمپ خودرو

خرابی واتر پمپ خودرو

یکی دیگر از دلایل رایجی که موجب افزایش دمای موتور خودرو می شود وجود ایراد و خرابی در واتر پمپ خودرو است. حتی می توان از این مشکل به عنوان یکی از شایع ترین دلایل افزایش دمای بیش از حد موتور خودرو یاد کرد. زیرا وجود کوچک ترین عیب و ایراد در عملکرد واتر پمپ به صورت مستقیم روی دمای موتور خودرو تاثیر می گذارد.

وجود ایراد در واشر سرسیلندر

وجود ایراد در واشر سرسیلندر

زمانی که واشر سرسیلندر خراب باشد نیز امکان افزایش دمای موتور وجود دارد. سیلندر جزو قطعات مصرفی خودروی هیوندای بوده و باید در بازه های زمانی مشخص تعویض شود. همچنین کسانی که در تعویض به موقع مایع خنک کننده خودروی خود سهل انگاری می کنند بیشتر شاهد افزایش دمای موتور خودروی خود خواهند بود.

زیرا عدم توجه به کیفیت مایع خنک کننده موجب وارد شدن بیش از حد فشار به واشر سرسیلندر و آسیب به آن می شود. زمانی که واشر سرسیلندر آسیب ببیند، روغن و گاز دی اکسید کربن وارد سیستم خنک کننده شده و بدین ترتیب موجبات افزایش دمای موتور را فراهم می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Phone icon
تماس با امداد خودرو