علایم خرابی جعبه فرمان هیوندای

امداد خودرو آسیا » مقالات » علایم خرابی جعبه فرمان هیوندای
Hyundai steering box failure symptoms

جعبه فرمان یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش های سیستم فرمان خودرو محسوب می شود و نقش بسیار مهمی در هدایت آن دارد. جعبه فرمان نیز همانند دیگر قطعات خودرو در معرض خرابی های مختلفی قرار دارد. به عنوان مثال ممکن است این قسمت از خودرو لق شود و یا آنکه صداهای غیر عادی ایجاد کند. در ادامه مطلب علائم رایج و مهم نشان دهنده خرابی جعبه فرمان خودروی هیوندای بررسی خواهد شد.

در هنگام چرخاندن فرمان خودرو صداهای غیرعادی شنیده می شود

در هنگام چرخاندن فرمان خودرو صداهای غیرعادی شنیده می شود

یکی از رایج ترین و همچنین بارزترین خرابی های جعبه فرمان خودرو این است که در هنگام چرخاندن فرمان صداهای غیر عادی به گوش می رسد. معمولا این مشکل به دلایل مختلفی رخ می دهد.

به عنوان مثال زمانی که بین دنده شانه ای و پینیون لقی وجود داشته باشد در هنگام چرخاندن فرمان صداهای غیر عادی ایجاد می شود. دیگر دلایلی که در هنگام چرخاندن فرمان خودروی هیوندای منجر به ایجاد صدا می شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • عدم مطابقت بین عمق بوش دنده و طول فنر بوش تنظیم
 • معیوب شدن فنر بوش تنظیم (فنر بوش تنظیم وظیفه تنظیم میزان لقی فرمان را بر عهده دارد)
 • تنظیم نشدن صحیح جعبه فرمان هیدرولیک
 • وجود لقی در میل فرمان افقی که به سیبک فرمان و دنده شانه ای متصل است.

لقی جعبه فرمان

لقی جعبه فرمان

یکی دیگر از علائم خرابی جعبه فرمان خودروی هیوندا لقی جعبه فرمان است. جعبه فرمان نیز به دلایل مختلفی نظیر موارد زیر دچار لقی می شود:

 • تنظیم نادرست فاصله بین دنده شانه ای و پینیون
 • وجود آسیب و خوردگی در دنده هایی که در حین حرکت درگیر می شوند
 • خرابی بلبرینگ پینیون و در نتیجه عدم گردش آسان پینیون
 • وجود ایراد و خوردگی در بلبرینگ پینیون
بیشتر بخوانید  چرا دمای موتور هیوندای بالا می رود

سفت شدن غربیلک فرمان

سفت شدن غربیلک فرمان

یکی دیگر از علائم وجود ایراد و خرابی در جعبه فرمان خودرو سفت شدن فرمان غربیلک آن است. معمولا غربیلک فرمان نیز به دلایل مختلفی سفت می شود که در هنگام مشاهده این مشکل باید تمامی عوامل بررسی شود. به طور کلی دلایل اصلی سفت شدن غربیلک فرمان خودروی هیوندای شامل موارد زیر است:

 • تنظیم نادرست جعبه فرمان
 • سفت شدن بیش از حد فنر چهار شاخ و کلاهک کمک فنر
 • سفت شدن سیبک های جعبه فرمان این سیبک ها معمولاً در هنگام انتقال نیرو استفاده می شوند
 • کم شدن باد لاستیک ها و یا کاهش بیش از حد عاج لاستیک ها و ایجاد استحکاک بر سطح جاده
 • حرکت سخت و دشوار سیبک ها

روغن ریزی قسمت های سیستم هیدرولیک فرمان

روغن ریزی قسمت های سیستم هیدرولیک فرمان

معمولاً این مشکل در جعبه فرمان هیدرولیک مشاهده می شود و از زمانی که قسمت های مختلف سیستم هیدرولیک فرمان دچار مشکل روغن ریزی باشند سطح روغن هیدرولیک به مرور زمان کاهش پیدا می کند. این مشکل نیز به دلایل مختلفی نظیر خراب بودن شیر هیدرولیک یا جک دو طرفه، معیوب شدن شیلنگ ها یا مخزن هیدرولیک و خراب شدن لوله فشار قوی و سوئیچ الکتریکی و آسیب دیدن پمپ هیدرولیک مشاهده می شود.

ایجاد صدا هنگام کار کردن درجا یا چرخاندن فرمان به سمت راست یا چپ

ایجاد صدا هنگام کار کردن درجا یا چرخاندن فرمان به سمت راست یا چپ

یکی از خرابی های رایج خرابی فرمان هیدرولیک خودروی هیوندای این است که در حالت درجا یا چرخاندن به سمت چپ یا راست صدای غیر عادی ایجاد می کند. این مشکل نیز به دلایل مختلفی نظیر خراب شدن پمپ فرمان هیدرولیک و کاهش سطح روغن هیدرولیک رخ می دهد.

بیشتر بخوانید  بهترین امداد خودرو کرمان موتور

معمولا مواقعی که پمپ آسیب دیده باشد، فرمان خودرو به صورت درجا کار می کند و از آن صدای غیر عادی به گوش می رسد؛ اما اگر سطح روغن هیدرولیک در مخزن کافی نباشد هنگام چرخاندن فرمان به سمت راست یا چپ از آن صدای غیر عادی شنیده می شود.

گاهی اوقات نیز هنگام چرخاندن فرمان از تسمه هیدرولیک, از آن صداهایی شبیه به جیغ و سوت شنیده می شود. در چنین مواقعی نیز به احتمال زیاد فولی تسمه روی میل لنگ آسیب دیده باشد یا ممکن است که سایز تسمه هیدرولیک به دلیل نامناسب بودن نیاز به ریگلاژ داشته باشد.

سفت شدن فرمان خودرو

سفت شدن فرمان خودرو

یکی دیگر از علائم خرابی  فرمان هیدرولیک خودروی هیوندا این است که در هنگام روشن شدن خودرو موتور آن سفت می شود. این مشکل نیز به دلایل مختلفی نظیر معیوب بودن تسمه هیدرولیک یا کافی نبودن سطح روغن هیدرولیک ایجاد می شود. بنابراین در هنگام مشاهده این مشکل باید تسمه هیدرولیک مورد بررسی قرار گرفته و از سالم بودن آن مطمئن شد. همچنین با بررسی سطح روغن هیدرولیک نیز باید مطمئن شد که پمپ هیدرولیک به اندازه نیاز روغن دریافت می کند.

خطر خرابی جعبه فرمان

خطر خرابی جعبه فرمان

همانطور که در ابتدای مطلب نیز به این نکته اشاره شد جعبه فرمان یکی از قطعات مهم و اصلی خودرو محسوب می شود و سلامت آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا زمانی که این قطعه دچار عیب و ایراد باشد، راننده آنچنان که باید نمی تواند آن را هدایت کند.

در نتیجه در صورت خرابی جعبه فرمان احتمال بروز حوادث خطرناک جاده ای تا حدود زیادی افزایش پیدا می کند. بنابراین آن دسته از عزیزانی که متوجه وجود عیب و ایراد و خرابی در جعبه فرمان خودرو خود می شوند، باید خیلی سریع و در کمترین زمان ممکن برای رفع این مشکل به یک تعمیرکار مناسب و قابل اعتماد خودروی هیوندای مراجعه کنند.


امداد خودرو هیوندا در تهران

چه امتیازی می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Phone icon
تماس با امداد خودرو