علایم خرابی گیربکس هیوندای

امداد خودرو آسیا » مقالات » علایم خرابی گیربکس هیوندای
علایم خرابی گیربکس هیوندای

گیربکس یکی از مهمترین اجزای سیستم انتقال قدرت گیربکس و بوده و از قطعات مختلفی نظیر روغن گیربکس، صفحه کلاج، سیستم انتقال قدرت و شافت خروجی تشکیل شده است. یکی از مهم ترین وظایف گیربکس در خودرو انتقال  نیرو و تغییر سرعت است.

به عبارت دیگر گیربکس برای تغییر دنده و تغییر سرعت در لحظه به کار می رود. به همین دلیل عملکرد درست آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این بخش نیز همانند دیگر قسمت های خودرو همواره در معرض خرابی های مختلفی قرار دارد. در ادامه مطلب رایج ترین علائم خرابی گیربکس خودروی هیوندای مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

علائم خرابی گیربکس هیوندای

علائم خرابی گیربکس هیوندای

زمانی که گیربکس خودروی هیوندای دچار عیب و ایراد شده باشد عملکرد مطلوب اولیه خود را از دست می دهد. همچنین خرابی این قطعه مهم خودرو با علائم مختلفی به همراه است که در صورت مشاهده هر کدام از آنها باید علت اصلی به واسطه یک تعمیرکار ماهر و کاربلد بررسی و ریشه یابی شود. رایج ترین علائم خرابی گیربکس هیوندای شامل موارد زیر است:

 • ایجاد صدای غیر عادی

زمانی که گیربکس خودرو خراب باشد صداهای غیر معمول و همچنین وحشتناکی نظیر صدای میخکوب از خودرو شنیده می شود.

 • شتاب نادرست

یکی دیگر از خرابی های رایج گیربکس خودروی هیوندا شتاب نادرست است. به عنوان مثال خودرو در حین حرکت به صورت ناگهانی تغییر شتاب داده و سرعت آن کم و یا زیاد می شود. این مشکل می تواند بسیار خطرناک و حادثه ساز باشد. از این رو در صورت مشاهده چنین مشکلی باید خیلی زود اقدامات لازم برای تعمیر گیربکس و رفع خرابی موجود برطرف شود.

 • جابجایی نامطلوب

یکی دیگر از علائم خرابی گیربکس خودرو هیوندای این است که در هنگام تغییر دنده، بین دنده ها عدم ثبات مشاهده می شود.

 • روشن نشدن نشانگر گیربکس

یکی دیگر از علائم رایج خرابی گیربکس خودروی هیوندای این است که نشانگر گیربکس روشن نمی شود. همچنین چشمک زدن نشانگر گیربکس نیز نشان از وجود عیب و ایراد و خرابی در این قطعه از خودرو است.

بیشتر بخوانید  چرا دمای موتور هیوندای بالا می رود

روش های عیب یابی گیربکس خودروی هیوندای

روش های عیب یابی گیربکس خودروی هیوندای

با توجه به علائم خرابی گیربکس می توان عیب و ایراد موجود در این بخش از خودرو را پیدا کرد. به عبارت دیگر در هنگام مشاهده هر کدام از علائم خرابی گیربکس خودروی هیوندای برای ریشه یابی علت خرابی باید اقدامات مختلفی را انجام داد که این اقدامات شامل موارد زیر هستند:

 • بررسی سطح روغن

یکی از دلایل اصلی عملکرد نادرست گیربکس خودروی هیوندای این است که سطح روغن آن پایین تر از حد استاندارد قرار دارد. در چنین مواردی امکان نشتی روغن نیز وجود دارد بنابراین باید سطح روغن و احتمال نشتی روغن مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت وجود مشکل، اقدامات لازم برای برطرف سازی آن انجام شود.

 • خرابی جعبه فیوز

هنگامی که جعبه فیوز گیربکس خودرو هیوندای خراب باشد نیز احتمال مشاهده عملکرد نادرست و علائم خرابی گیربکس افزایش پیدا می کند. بنابراین یکی دیگر از اقدامات لازم برای عیب یابی علت عملکرد نادرست گیربکس خودروی هیوندای بررسی جعبه فیوز آن است. همچنین باید تمامی فیوزهای موجود در جعبه فیوز مورد بررسی قرار گرفته و از صحت و سلامت همه آنها مطمئن شد.

 • انجام تست خرابی

یکی دیگر از راه های عیب یابی علت خرابی گیربکس خودروی هیوندای انجام تست خرابی است. این تست ها شامل موارد مختلفی نظیر روشن کردن چراغ های گیربکس، تست های عملکردی و دیاگتوز خرابی هستند. با استفاده از این موارد نیز به راحتی می توان بسیاری از عیب و ایرادهای موجود در گیربکس خودروی هیوندای را شناسایی کرده و برطرف کرد.

 • بررسی مشکلات الکتریکی

برخی از خرابی های گیربکس خودروی هیوندای ممکن است به دلیل وجود عیب و ایراد در سیستم الکتریکی آن باشد. در چنین شرایطی نیز توصیه می شود که سیستم الکتریکی خودرو به واسطه یک تعمیرکار ماهر و کاربلد مورد بررسی قرار گرفته و عیب و ایرادهای موجود در آن برطرف شود.

 • تعویض روغن گیربکس

یکی از مهم ترین موارد برای نگهداری و جلوگیری از آسیب سیستم گیربکس خودرو تعویض به موقع روغن آن است. بنابراین در صورت مشاهده عملکرد نادرست گیربکس حتماً باید روغن آن نیز مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز تعویض شود. زیرا هر چقدر روغن موتور خودروی هیوندای سالم و با کیفیت باشد طول عمر گیربکس آن نیز افزایش پیدا می کند و کمتر در معرض خرابی های مختلف قرار می گیرد.

 • تنظیم کیسه های دنده

زمانی که کیسه های دنده خودروی هیوندای به درستی تنظیم نشده باشند نیز عمر مفید گیربکس کاهش پیدا کرده و در معرض خرابی های مختلفی قرار می گیرد. بنابراین در صورت مشاهده عملکرد نادرست از سیستم گیربکس خودروی هیوندای حتماً باید کیسه های دنده گیربکس نیز مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز تنظیم شوند.

 • نگهداری و سرویس منظم

برای جلوگیری از هرگونه آسیب بهتر است سیستم گیربکس خودرو به صورت منظم تعمیر و سرویس شود . در سرویس های دوره ای گیربکس خودروی هیوندای با استفاده از یک سری تجهیزات، هرگونه آسیب در قطعات مختلف تشکیل دهنده این بخش به راحتی قابل شناسایی خواهد بود. در نتیجه کسانی که به موقع و در بازه های زمانی مشخص سیستم گیربکس خودروی هیوندای خود را سرویس می کنند، کمتر شاهد علائم خرابی و عملکرد نادرست این قطعه هستند.

بیشتر بخوانید  دلایل خرابی کمپرسور کولر هیوندای

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Phone icon
تماس با امداد خودرو