تاریخچه ابداع امداد خودرو

امداد خودرو آسیا » امداد خودرو » تاریخچه ابداع امداد خودرو
امداد خودرو جاده ای

چگونه امداد خودرو جاده ای ایجاد شد؟

خدمات امداد جاده ای فعالیت خود را در آوریل سال 1915 آغاز کرد، زمانی که پنج موتورسوار که برای باشگاه اتومبیل سنت لوئیس کار می کردند “سپاه کمک های اولیه” را تأسیس کردند. در ادامه این مطلب از سایت امداد خودرو هیوندا آسیا سنتر به بررسی تاریخچه امداد خودرو می پردازیم.

 

خدمات کنار جاده ای

گروه منتظرامداد , فراخوانی نشدند. بنابراین آن‌ها یکشنبه‌ها در خیابان‌های شهر رانندگی می‌کردند و به دنبال رانندگان سرگردان می‌گشتند و تعمیرات جزئی موتور و لاستیک را به‌طور رایگان، چه برای اعضا و چه برای افراد غیرعضو، انجام می‌دادند. آنها در اولین یکشنبه به 24 نفر و در پایان ماه اول به 171 نفر کمک کردند.

این سرویس بسیار محبوب بود. باشگاه مملو از نامه های سپاسگزاری بود، از جمله نامه ای از کارل سیمونز، مدیر شعبه سنت لوئیس Studebaker Corp.، پس از اینکه لوله داخلی او توسط یکی از مکانیک ها تعمیر شد.

سیمونز می‌نویسد: «نمی‌دانم مبتکر این ایده سرویس چه کسی بود، اما این عالی‌ترین ویژگی است که می‌توانیم توجه اعضای بالقوه (AAA) را جلب کنیم. “و ممکن است مطمئن باشید که هر خریدار ماشین Studebaker شخصاً از من میخواهد تا عضو باشگاه اتومبیل سنت لوئیس شود.”

اگر وسیله نقلیه ای در جاده خراب شود، کمک های کنار جاده سریعا وارد عمل شده و تیم امداد رسانی خودرا جهت حمل خودرو ارسال می کند.، تعویض لاستیک پنچر شده،  شارژ باتری ,سوخت رسانی و موارد دیگر   از جمله خدمات امداد خودرو جاده ای است. علاوه بر این، یک طرح بیمه ارائه شد که,بخشی یا تمام هزینه های خدمات اضطراری کنار جاده را پوشش دهد.

بیشتر شرکت‌های بیمه خودرو در کشورهای خارجی کمک‌های کنار جاده‌ای را به‌عنوان یک پوشش اضافی با قیمت 10 تا 20 دلار در سال ارائه می‌کنند. رانندگان همچنین می‌توانند از طریق یک شرکت کارت اعتباری، یک سازنده خودرو یا یک باشگاه خودرو، مانند AAA، پوشش بیمه امداد خودرو جاده ای ,دریافت کنند.

بیشتر بخوانید  امداد خودرو کیا در تهران

 

امداد خودرو جاده ای، خدماتی است که به رانندگان، موتورسواران یا دوچرخه سوارانی که وسیله نقلیه آنها دچار نقص مکانیکی شده اند و توسط رانندگان قابل حل نیست ,کمک می کنند. معمولا تعمیرگاهها, دارای تیم امدادخودرو جاده ای می باشند که به درخواست خدمات برای امدادخواهان خودرو ,برای انجام تعمیرات در محل, پاسخ می دهند. کمک های کنار جاده ای ممکن است توسط دپارتمان های حمل و نقل، شرکت های خودروسازی، شرکت های بیمه وسایل نقلیه، یا سازمان های خصوصی امداد جاده ای ,ارائه شود.

 

امداد خودرو جاده ای در کشورهای مختلف

 

خودروهای ون امداد جاده ای در هلند

رانندگان در زمان های قدیم, اغلب قادر به انجام تعمیرات جزئی بودند، اما با پیچیده تر شدن اتومبیل ها، تعمیر موفقیت آمیزخودروها دشوارتر می شد. برخی از باشگاه های محلی اولیه اتومبیلرانی سعی کردند با تشویق اعضای خود به کمک به یکدیگر از آنها حمایت کنند.  اعضا بصورت چرخشی به سایر اعضا کمک می‌کردند و در برخی موارد، پول نقد کنار گذاشته می‌شد تا در صورت نیاز یک کامیون یدک‌کش را اجاره کنند.

 

امداد خودرو در بریتانیا

RAC (یکی از همکاران سابق باشگاه اتومبیل سلطنتی) و انجمن اتومبیل (AA) (تشکیل شده در سال 1905) خدمات تعمیرات خودرو را به اعضای خود در همان محل، یدک کشی خودروبه یک تعمیرگاه محلی یا درب منزل راننده در صورت نزدیک بودن, ارائه می دهند. (معمولاًدر محدوده 20 مایلی) و در برخی موارد خدمات سفر مانند کرایه وسایل نقلیه را متقبل می شوند.

 

امداد خودرو در آلمان

در سال 1927، کلوپ اتومبیل آلگماینر دویچر در آلمان شروع به ارائه خدمات مشابه کرد. در هلند، یک Wegenwacht (نگهبان جاده) از کلوپ تورینگ رویال هلند (ANWB) تنها در سال 1946 شروع به کار کرد، که با شروع جنگ جهانی دوم به پایان رسید.

بیشتر بخوانید  علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک چیست؟

امداد خودرو در ایالات متحده

انجمن اتومبیل آمریکا اولین خدمات امداد جاده ای را در آوریل 1915 آغاز کرد، زمانی که پنج موتورسوار که برای باشگاه اتومبیل سنت لوئیس کار می کردند “سپاه کمک های اولیه” را تأسیس کردند. این گروه یکشنبه‌ها در خیابان‌های شهر رانندگی می‌کردند و به دنبال رانندگان سرگردان می‌گشتند و تعمیرات جزئی موتور و لاستیک را به‌طور رایگان برای اعضا و غیرعضوها انجام می‌دادند. آنها به 24 راننده در اولین یکشنبه و 171 راننده در پایان ماه اول کمک کردند.

بسیاری از این انجمن ها, باشگاه هایی برای اعضا ایجاد کردند و خدماتی را برای کمک به اعضا از طریق استفاده از وسایل نقلیه یدک کش ارائه می دهند. در مورد انگلستان AA، تیم امداد خودرو به طور سنتی قبل از شروع به کار  ون ها, روی موتور سیکلت سوار می شدند.

با پیشرفت فناوری ارتباطات، شبکه ای از جعبه های تلفن اضطراری که در فواصل مشخصی در کنار جاده قرار می گرفتند، در برخی کشورها ایجاد شدند. در سال های اخیر، با گسترش تلفن های همراه،جایگزین شبکه های تلفن اضطراری شدند. فناوری موبایل همچنین منجر به توسعه اپلیکیشن های رایگان (اپلیکیشن) شده است.

 

ارائه خدمات امداد خودرو در اروپا
در برخی مناطق، به ویژه در اروپا، انجمن عضویت خودرو های تحت حمایت دولت وجود دارد، و این خدمات ممکن است به‌ جای پرداخت حق اشتراک اعضا، به‌صورت بیمه‌نامه با حق بیمه ارائه شود.

خدمات همچنین ممکن است به عنوان بخشی از خدمات یک شرکت بیمه خودرو یا سایر شرکت‌هایی که فعالیت اصلی آنها ارائه چنین کمک‌هایی است، مانند AAA در آمریکا یا AA در بریتانیا، در دسترس باشد.

برخی از خودروسازان نیز کمک های کنار جاده ای را برای مشتریان خود ارائه می کنند، که گاهی اوقات به صورت رایگان برای مدتی پس از خرید یک وسیله نقلیه جدید,ارائه میشود.

بیشتر بخوانید  همه چیز در مورد تعمیر گیربکس اتوماتیک در محل

 

کمک رسانی به رانندگان خودرو
خدمات امداد خودرو, ممکن است شامل استارت زدن خودرو، تشخیص و تعمیر مشکلی که باعث خرابی شده است، یدک‌کشیدن وسیله نقلیه، کمک به تعویض لاستیک پنچر شده، تامین  سوخت در صورت تمام شدن سوخت خودرو، بیرون کشیدن وسیله نقلیه که در برف گیر کرده است یا به افرادی کمک می کند که بیرون از اتومبیل خود قفل شده خود, جا مانده اند.

 

امداد خودرو درایالات متحده
در ایالات متحده، بسیاری از ایالت‌ها و بخش‌های حمل‌ونقل ,گشت‌های کمک بزرگراهی یا گشت‌های ایمنی بزرگراه‌ها را سازماندهی کرده‌اند تا مانع ایجاد ترافیک شوند و در صورت نیاز در موارد اضطراری در بزرگراه هابه رانندگان کمک کنند. این افراد در حالی که پرسنل مجری قانون نیستند، توسط مراکز خصوصی ,خدمات رایگان به رانندگان امدادخواه ارائه می دهند ، کمک های پزشکی اورژانسی ، درخواست یدک کش برای وسایل نقلیه در مکان های نامناسب یا خطرناک، برطرف کردن خرابی و تمیز کردن جاده پس از تصادف، و رفع مشکلات جزئیاز وظایف آن ها می باشد. مشکلات وسیله نقلیه از کار افتاده، مانند پنچر شدن لاستیک ها، ،  بیرون بردن وسیله نقلیه خراب از جاده. بسیاری از این گشت‌ها مستقیماً با پلیس ایالتی و ادارات عملیات بزرگراه ایالت خود کار می‌کنند و زمانی که یک شهروند برای کمک‌های کوچک کنار جاده‌ای با 911 تماس می‌گیرد، به امدادخواه پاسخ می‌دهند.

 

امداد خودرو در مالزی
در مالزی، اگر صاحبان خودرو بیمه خودرو را خریداری کنند، کمک های جاده ای یکی از  پوشش های اصلی بیمه است. کمک های جاده ای معمولاً شامل خدمات بیشتری است. برخی از شرکت های بیمه خدمات امداد جاده ای خود یا حتی خدمات انحصاری را ارائه می دهند، به این معنی که اگر خودروی شخصی شامل پوشش امداد جاده ای نمی شود، می تواند آن را به عنوان بیمه تکمیلی خودروخریداری کند.

چه امتیازی می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Phone icon
تماس با امداد خودرو