دینام چیست و چه عملکردی در اتومبیل دارد؟

امداد خودرو آسیا » امداد خودرو » دینام چیست و چه عملکردی در اتومبیل دارد؟
دینام و علایم خرابی آن

دینام خودرو یک موتور تولید کننده برق ماشین می باشد.دینام یکی از قطعات مهم ماشین است که وظیفه برق رسانی و شارژ مجدد باتری خودرو را به عهده دارد.

این باور اشتباه ذر بین مردم جا افتاده که برق خودرو را باتری ماشین تامین می کند،در حالیکه واقعیت این است تولید برق خودرو و شارژ مجدد باتری خودرو توسط دینام انجام می شود.

هنگامی ک خودرو روشن می شود،این قطعه توسط آرمیچر یک میدان مغناطیسی ایجاد کرده و برق مورد نیاز خودرو را تولید می کند.پس می توان گفت که وظیفه اصلی و مهم دینام ،تامین انرژی برق خودرو یا هر دستگاه دیگر می باشد.به همین دلیل دینام از قطعات اصلی و مهم و حساس خودرو می باشد.

تا رمانیکه دینام خودرو وظیفه خود را بخوبی انحام دهد، باتری ماشین نیز بخوبی کار میکند.باتری فقط در زمان استارت زدن ،برق خودرو را به تنهایی تامین می کند.

در صورتیکه دینام به مشکل بخورد،باتری هم به درستی کار نخواهد کرد.بدلیل اینکه شارژ مجدد باتری به عهده دینام است.دینام در زمان روشن بودن ماشین ،برق برق خودرو را تولید و تامین میکند.در صوذت خرابی دینام برق باتری به سرعت خالی می شود.

 

نحوه عملکرد دینام

ماشین وقتی می تواند به حرکت در بیاید که در درجه اول سوخت آن تامین باشد.در مرحله بعد برق مورد نیاز خودرو تامین شده باشد.در غیر اینصورت خودرو به هیچ وجه حتی به اندازه یک سانتیمتر هم نمی تواند حرکت کند.

منبع اصلی تولید کنده برق خودرو دینام و در خودروهای جدیدتر آلترناتور می باشد.وظیفه ذینام تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی می باشد.

دینام برق تولید شده را از طریق یک جریان مستقیم به سمت باتری هدایت می کند تا برق خودرو در قسمتهای مختلف تامین شود.دینام همچنین شارژمحدد باتری را به عهده دارد.

در صورت شارژنشدن باتری بطور موقت و در زمان محدودی برق خودرو از طریق باتری تامین میشود.ولی بعداز این زمان محدود وشارژ نشدن باتری ،خودرو متوقف خواهد شد.

درواقع آرمیچر موجود در داخل دینام با چرخش ذر یک مدار مغناطیسی ، برق تولید می کند و ذغال های موجود در دینام این جریان برق تولید شده را جمع آوری کرده و از طریق خروجی های دینام ،جریان برق مورد نیاز خودرو را برا قطعات الکتریکی فراهم می کند.

 

کار باتری خودرو چیست؟

در زمان خاموش بودن خودرو دینام نیز خاموش می باشد،بنابراین برقی تولید نمی شود.ولی برای روشن شدن و استارت خوردن خودرو نیاز به برق داریم.در اینجا باتری و برق دخیره شده در آن به کمک خودرو می آید تا اتومبیل قادر به استارت خوردن باشد.

بیشتر بخوانید  آنچه باید در مورد گیربکس ماشین خود بدانید

همچنین هنگام خاموش بودن خودرو،تامین برق مورد نیاز برای روشن شدن سیستم صوتی یا چراغهای اتومبیل به عهده باتری می باشد.اما این تامین برق در زمان محدود و تا وقتی انجام می شود که برق ذخیره شده در باتریبه اتمام نرسیده باشد.

چه تفاوتی بین دینام و آلترناتیو وجود دارد؟

در خودروهای جدید نوع دیگری از دینام در موتور استفاده شده که به آن آلترناتیو گفته می شود.مشگل دینام های قدیمی این بود که در دور پایین موتور مثلا زمانیکه خودرو در ترافیک گیر کرده و در جا کار می کند،قادر به تولید برق کافی برای خودرو نبودند.

اگر خودرو برای مدت طولانی در جا کار می کرد،تولید برق آن از طریق دینام به مشکل می خورد.اما در آلترناتیوها دیگر این ضعف دیده نمی شود و این ضعف رفع شده است و دیگر باتری در شارژ مجدد به مشکل نمی خورد.

 

دینام

 

نشانه های خرابی دینام

  1. خوابیدن یا همان خالی شدن باتری
  2. چشمک زدن،ضعیف شدن یا پرنور شدن چراغهای خودرو
  3. روشن شدن چراغ هشدار دینام
  4. شنیده شدن صداهای عجیب از زیر کاپوت
  5. استشمام بوی سوختگی یا سیم
  6. خاموش شدن مکرر خودرو یا مشکل در استارت خوردن
  7. عملکرد کند لوارم جانبی خودرو

1.خوابیدن یا همان خالی شدن باتری

البته نمی توان گفت علت اصلی خالی شدن باتری ،خرابی دینام است و می تواند دلایل دیگری از جمله خراب شدن باتری هم باشد. ولی از آنجا که وظیفه اصلی دینام تولید برق و شارژ مجدد باتری می باشد ، می تواند یکی از نشانه های خرابی دینام باشد.

 

2.تغییر در نور چراغها

دینام مسئول تغذیه سیستم الکتریکی خودرو می باشد وهر گونه تغییری از جمله ضعیف شدن، کم نور شدن و یا پر نور شدن چراغها می تواند از نشانه های خرابی دینام باشد.با خرابشدن و از کار افتادن دینام خودرو، ولتاژ ناپایداری از برق به لوازم الکنریکی خودرو منتقل می شود و به همین دلیل نور چراغها تغییر پیدا می کند.

 

3. روشن شدن چراغ هشدار دینام

یکی از  مهمترین علایم خرابی دینام روشن شدن چراغ هشدار دینام می باشد.از آنجاییکه چراغ هشدار با اتصال به رایانه داخلی ماشین ،خروحی ولتاژ برق دینام را که معمولا بین 13 تا 14.5 ولت باید باشد ،کنترل می کند .با هرگونه تغییر در ولتاژ برق دینام ،جراغ هشدار دهنده روشن می شود.واین نشانه بروز یک مشکل جدی در دینام بوده و باید سریعا برای رفع آن اقدام کرد.

بیشتر بخوانید  مشکلات رایج گیربکس خودروهای هیوندای

 

4.شنیده شدن صداهای عجیب در زیر کاپوت

شنیده شدن صداهای عجیب و غریب مانند صدای ناله مانند یا صدای غرغر از زیر کاپوت ماشین نشانه خرابی دینام می باشد.زمانیکه پولی دینام بدرستی کار نکند یا بلبرینگ دینام فرسوده شده باشد و یا اینکه تسمه ی محرک تراز نباشد این صداهای عجیب و غریب از زیر کاپوت شنیده می شوند و نشانگر بدور مشکل جدی در دینام می باشند .

 

5.استشمام بوی سوختگی لاستیک یا سیم

این بو نشان دهنده فرسودگی قسمتهایی از دینام یا بروز مشکل در سیم های دینام می باشد.تسمه ی محرک دینام بطور دائم تحت کشش و اصطکاک بوده و در مچاورت موتور خودرو قرار دارد.به همین دلیل با گذشت زمان فرسوده شده و بوی ناخوشایند سیم سوختگی به مشام میرسد و خیلی زود جهت رفع مشکل بوچود آمده باید اقدام کرد.

 

6. خاموش شدن مکرر خودرو یامشکل در استارت خوردن

یکی دیگر از نشانه های خرابی دینام بوجود آمدن مشکل در استارت خوردن خودرو می باشد.با خراب شدن ذینام شارژمجدد باتری انجام نمی شود پس در نتیجه باتری قادر به روشن کردن خودرو نخواهد بود.همچنین با خاموش شدن مکرر خودرو متوجه می شویم که دینام خراب است و ممکن است ایراد از شمع ها و کویل ماشین باشد چون انرژی لازم خودرا برای روشن شدن خودرو از دینام دریافت نمی کنند.

 

7.عملکرد کند لوازم جانبی خودرو

زمانیکه دینام خراب باشد قادر به تولید برق کافی برای لوازم اکتریکی ماشین نخواهد بودو به همین دلیل شاهد عملکرد کند لوازم جانبی ماشین خواهیم  بود.مثلا اگر شیشه هابکندی بالا و پایین می شوند یا گرمکن صندلیها دیر گرم می شوند و یا سرعت سنح از کار افتاده و یا سایر لوازم برقیخودرو خراب شده و یا بخوبی کار نمی کنند ،نشانه های خرابی دینام می باشند.

 

بیشتر بخوانید:امداد خودرو کرمان موتور ،امداد خودرو هیوندا

3/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Phone icon
تماس با امداد خودرو